PROJEKT PROFILAKTYCZNY:
„ROFILAKTYKA ZINTEGROWANA W KAŻDĄ POGODĘ”Szanowni Państwo,
Miło nam poinformować, że nasza szkoła przystąpiła w roku szkolnym 2022/2023 do projektu realizowanego przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej (IPZIN) w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pt. „Społeczna odpowiedzialność nauki”. Pełny tytuł projektu IPZIN brzmi „Popularyzacja wyników innowacyjnych badań naukowych opartych na modelu profilaktyki zintegrowanej i ich zastosowań praktycznych wśród nauczycieli, wychowawców oraz psychologów i pedagogów jako metoda skutecznego przeciwdziałania pogorszeniu kondycji psychicznej nastolatków na skutek epidemii COVID-19”. W skrócie „Profilaktyka zintegrowana w każdą pogodę”. W ramach szkolnej inicjatywy profilaktycznej Zespół ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej realizował w kilku klasach pierwszych cykl lekcji wychowawczych pt. Nawigacja w każdą pogodę.
Podstawowym celem zajęć było wsparcie kondycji psychicznej uczniów oraz wyposażenie ich w narzędzia pomocne do radzenia sobie w różnych sytuacjach (wiedza, umiejętności, doświadczenia), reintegracja, odbudowa zespołu klasowego po okresie nauki zdalnej. Nauka konstruktywnego radzenia sobie w codziennych sytuacjach zapobiega problemom i zachowaniom ryzykownym. Drugim celem było wsparcie osób dorosłych - Państwa jako Rodziców/Opiekunów w pełnieniu funkcji wychowawczych, a także nas nauczycieli i wychowawców wyposażając nas w kompetencje pomocne we wspieraniu uczniów (lepsze rozpoznanie potrzeb, trudności i potencjału młodych ludzi). W obecnych czasach wszyscy potrzebujemy wsparcia.
Mamy przekonanie, że połączenie wysiłków (szkoły i rodziców/opiekunów) przyczyniło się do poprawy kondycji psychicznej naszych dzieci/młodzieży i skutecznej ochrony przed zagrożeniami, a wspólne działania mogą przyniosły nową jakość współpracy i większe zrozumienie w środowisku szkolnym.
Strona projektu: ipzin.org/nawigacja-w-kazda-pogode.pl
Zespół ds. Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej
PROJEKT BADAWCZY: „MŁODE GŁOWY”
OGÓLNOPOLSKIE BADANIE POCZUCIA WŁASNEJ WARTOŚCI
I SPRAWCZOŚCI MŁODZIEŻYNasza szkoła przystąpiła do udziału w badaniu przeprowadzanym przez Fundację UNAWEZA założoną przez Martynę Wojciechowską, we współpracy z Fundacją Dbam o Mój Z@sięg, prowadzącą od lat badania naukowe wśród uczniów polskich szkół, która realizuje w roku szkolnym 2022/2023 bezpłatny projekt badawczy pt.
„MŁODE GŁOWY. OCENA POCZUCIA WŁASNEJ WARTOŚCI I SPRAWCZOŚCI MŁODZIEŻY W POLSCE”.
Projekt kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych (10-19 lat), a jego celem jest zbadanie, jaka jest ogólna kondycja psychiczna młodzieży, co tak naprawdę na nią wpływa oraz jak uczniowie w Polsce radzą sobie ze stresem i płynącą ze świata zewnętrznego presją. Jednym z głównych założeń, projektu jest przygotowanie na podstawie wyników badań kampanii społecznej, która pomoże młodym ludziom myśleć o sobie lepiej.
Projekt MŁODE GŁOWY wpisuje się w działania podejmowane przez SZKOŁY ODPOWIEDZIALNE CYFROWO oraz w podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023 określone przez MEN w pkt. 2.: Wspomaganie wychowawczej roli rodziny przez właściwą organizację i realizację zajęć edukacyjnych wychowanie do życia w rodzinie. Ochrona i wzmacnianie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
Oficjalna strona projektu: www.mlodeglowy.pl
Zespół ds. Pomocy Psychologiczno - Pedagogicznej
PROGRAMY EDUKACYJNO- PROFLIKATYCZNE
PROWADZONE WE WSPÓŁPRACY Z PSSE W BUSKO-ZDROJUI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju realizuje we współpracy z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Busku – Zdroju programy edukacyjno – profilaktyczne:
- „Znamię! Znam je?” – program przekazuje wiedzę na temat czynników ryzyka zachorowania na czerniaka. Uświadamia młodzieży zagrożenia i zasady profilaktyki oraz wartości odpowiednich zachowań i postaw.
- „Podstępne WZW” –program dotyczy profilaktyki zakażeń HAV, HBV, HCV. Celem programu jest upowszechnienie wiedzy na temat wirusowego zapalenia wątroby typu A, B i C oraz uświadomienie zagrożeń i zasad profilaktyki. Istotnym elementem programu jest również pobudzenie do refleksji nad odpowiedzialnością w zakresie własnych zachowań zdrowotnych, a także kształtowanie postawy tolerancji i zrozumienia wobec osób zakażonych.
- „Wybierz życie – pierwszy krok” – głównym celem programu jest podniesienie poziomu wiedzy na temat zagrożeń związanych z zakażeniami wirusem HPV i profilaktyki raka szyjki macicy oraz zwiększenie świadomości o czynnikach ryzyka raka szyjki macicy (profilaktyka pierwotna i wtórna). Zadaniem programu jest również motywowanie kobiet do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym przez całe życie.
- „ ARS – czyli jak dbać o miłość” - celem programu jest ograniczenie niekorzystnych następstw zdrowotnych, prokreacyjnych i społecznych związanych z używaniem
i nadużywaniem substancji psychoaktywnych przez młodzież wchodzącą w dorosłe życie.
Zespół ds. Pomocy Psychologiczno - Pedagogicznej