• Finalistka Olimpiady Literatury i Języka Polskiego

Amelia Kulpińska, uczennica klasy trzeciej I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju pod opieką nauczyciela Jolanty Łukasik przygotowywała się w bieżącym roku szkolnym do kolejnych etapów trzystopniowej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.

W dniu 13.04.2024 r. w Warszawie odbyły się ogólnopolskie zawody trzeciego stopnia - po części pisemnej i ustnej ogłoszono wyniki. Amelia znalazła się na liście finalistów olimpiady organizowanej przy Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w gronie najlepszych uczniów z całego kraju. To wysokie wyróżnienie i ogromny sukces uczennicy, nauczycielki oraz szkoły.

Finalistka, mimo że jest dopiero uczennicą klasy trzeciej, została zwolniona z egzaminu maturalnego z języka polskiego w części pisemnej (poziom podstawowy i poziom rozszerzony) oraz części ustnej z jednoczesnym wpisem na świadectwo dojrzałości wyniku - 100%. Ponadto Amelia ma pierwszeństwo w procesie rekrutacji na kierunki humanistyczne uczelni wyższych. To kolejny sukces w tej olimpiadzie, w której uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego zdobywali już w poprzednich latach wysokie miejsca i tytuły (finalista - rok szkolny 2021/2022 i laureat - rok szkolny 2022/2023). Amelia Kulpińska i jej opiekunka nauczycielka języka polskiego p. Jolanta Łukasik otrzymały gratulacje i podziękowania od Dyrekcji Szkoły - dyrektor Eweliny Szymczyk-Krzemińskiej, wicedyrektor Anny Kolarz i wicedyrektor Katarzyny Tometczak-Morus.