SCENARIUSZ MIĘDZYPRZEDMIOTOWEJ LEKCJI OTWARTEJ
Prowadzące :
Anna Kosela- nauczyciel doradca metodyczny w zakresie biologii
Barbara Galant – nauczyciel doradca metodyczny w zakresie historii i wiedzy o społeczeństwie
Temat lekcji: Choroby zakaźne w aspekcie historycznym
Miejsce zajęć : I Liceum Ogólnokształcące w Busku – Zdroju
Cele:
– przedstawienie i charakterystyka chorób zakaźnych,
– kształcenie umiejętności lokowania w czasie i przestrzeni wydarzeń historycznych,
– rozwijanie umiejętności korelacji wiedzy interdyscyplinarnej,
– profilaktyka infekcji wirusowych i zakaźnych,
Treści:
– choroby zakaźne na przestrzeni dziejów,
– największe pandemie i epidemie w historii – ich przyczyny i skutki,
– wpływ warunków życia na rozwój wybranych jednostek chorobowych,
– aspekty polityczne a epidemie.
Przebieg zajęć:
- czynności organizacyjne,
- przypomnienie przyczyn i opis objawów wybranych epidemii i pandemii;
- identyfikacja największych epidemii i pandemii w starożytności i średniowieczu na podstawie teksów źródłowych (Biblia – Stary Testament; Iliada – Homer, Dzieje- Herodot, Wojna peloponeska- Tukidydes, Prokop z Cezarei);
- choroby zakaźne w XVI- XX wieku i ich profilaktyka;
- diagnozowanie chorób na podstawie opracowanych kart zadań,
- podsumowanie.
Środki:
- prezentacja multimedialna,
- teksty źródłowe: Biblia – Stary Testament, Homer „ Iliada”, Tukidydes „Wojna peloponeska”,
- fragment filmu pt. „ Shel Sock”,
- karty pracy dla uczniów.
Metody: dyskusja, praca z tekstem źródłowym i mapą, elementy wykładu;
Formy: praca w parach;
Czas: 45 minut
Podpisy prowadzących zajęcia: