27 stycznia. Od 2005 roku, decyzją Zgromadzenia Ogólnego ONZ dzień ten stał się symbolicznym, światowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Państwowe Muzeum Auschwitz- Birkenau oraz Instytut Yad Vashem- Światowe Centrum Pamięci o Holokauście zapraszają w dniach 21-26 stycznia 2021r. na wirtualne zwiedzanie wystawy „Shoah” poświęconej Zagładzie europejskich Żydów, w dawnym bloku nr 27 byłego KL Auschwitz.
Rejestracja online na wirtualny spacer po wystawie:
https://forms.yadvashem.org/course-registration?id=1065&utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=block-27
Zważywszy na ograniczenia związane z pandemią i brak możliwości zorganizowania wizyty studyjnej w Muzeum, serdecznie zachęcamy uczennice i uczniów naszej szkoły do skorzystania z tej wyjątkowej propozycji.
W związku z nadchodzącą 76-rocznicą wyzwolenia obozu koncentracyjnego i obozu Zagłady Auschwitz-Birkenau warto też przypomnieć niezwykle przejmujące słowa Mariana Turskiego, byłego więźnia KL Auschwitz- Birkenau, wygłoszone podczas ubiegłorocznych obchodów:
„to chciałbym powiedzieć mojej córce, to chciałbym powiedzieć moim wnukom. Rówieśnikom mojej córki, moich wnuków, gdziekolwiek mieszkają: w Polsce, w Izraelu, w Ameryce, w Europie Zachodniej, w Europie Wschodniej. To bardzo ważne. Nie bądźcie obojętni, jeżeli widzicie kłamstwa historyczne. Nie bądźcie obojętni, kiedy widzicie, że przeszłość jest naciągana do aktualnych potrzeb polityki. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana. Istotą demokracji jest to, że większość rządzi, ale demokracja na tym polega, że prawa mniejszości muszą być chronione. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek władza narusza przyjęte umowy społeczne, już istniejące. Bądźcie wierni przykazaniu. Jedenaste przekazanie: nie bądź obojętny.
Bo jeżeli będziesz, to nawet się nie obejrzycie, jak na was, na waszych potomków jakieś Auschwitz nagle spadnie z nieba”.
Całość wystąpienia dostępna :https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1940080,1,marian-turski-auschwitz-nie-spadlo-z-nieba.read