• Akcja Honorowego Krwiodawstwa w I LO

          • W dniu 15 listopada 2021 roku w I Liceum Ogólnokształcącym w Busku-Zdroju odbyła się kolejna akcja honorowego krwiodawstwa w ramach turnieju pod nazwą „Młoda Krew Ratuje Życie”. Organizatorem całej akcji jest Świętokrzyski Zarząd PCK w Kielcach. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom akcji, Dyrekcji szkoły oraz Oddziałowi Rejonowemu PCK w Busku-Zdroju za wsparcie i pomoc w organizacji całego przedsięwzięcia.

            Dziękujemy również sponsorom, którzy zapewnili uczestnikom akcji wodę oraz słodycze. Do tego  grona należeli:

            - Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A.

            - Piekarnia Bronina

          • Narodowe Święto Niepodległości

          • W dniu 11 listopada 2021r. obchodziliśmy 103 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

            Główne uroczystości w Busku-Zdroju tradycyjnie skupiły się przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Po uroczystej Mszy Św. odprawionej w buskiej farze w intencji Ojczyzny, uczestnicy obchodów przemaszerowali pod Galerię Zielona a następnie pod pomnik patrona naszej szkoły. Pochód otwierała buska orkiestra dęta a za nią poczty sztandarowe, delegacje samorządów gminnego, powiatowego, lokalnych organizacji, stowarzyszeń, instytucji, służb mundurowych, zakładów pracy, zuchów, harcerzy, mieszkańców miasta i kuracjuszy.

            Burmistrz Buska p.Waldemar Sikora wygłosił okolicznościowe przemówienie.

            SGRH ,,Legioniści Józefa Piłsudskiego’’ z I LO Busko wystawiła wartę honorową przy tablicy Marszałka Józefa Piłsudskiego (przy Galerii Zielona) a wespół z kosynierami stali w ramię w ramię przed pomnikiem T.Kościuszki.

            Zaszczytną służbę warty honorowej pełnili:

            Legioniści: Patryk Rogowski, Krystian Paw, Tomasz Rejdak, Adam Zamożniewicz (wszyscy z klasy 2B).

            Kosynierzy: Adam Skowron 2H, Kacper Stępień 2H, Filip Barzycki 3g, Sebastian Durek 2H.

            Po złożeniu wiązanek kwiatów przez poszczególne delegacje, wszyscy uczestnicy odśpiewali hymn państwowy w ramach akcji "Niepodległa do hymnu”.

          • Bierzemy udział w projekcie „Ekonomia społeczna dla szkół”

          • W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła bierze udział w projekcie pn. „Ekonomia społeczna dla szkół” dofinansowanym  z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, priorytet: II. Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, działanie: 2.9 Rozwój ekonomii społecznej (nr projektu POWR02.09.00 – 00-00-0064/19).

            Przedsięwzięcie to jest realizowane w wybranych szkołach ogólnokształcących i zawodowych na terenie całej Polski przez Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość ze Szczecina wraz z partnerami: Fundacją Pasja i Regionalnym Centrum Młodzieży.

            Celem projektu jest przygotowanie uczniów do planowania ścieżek kariery uczniowskiej i zawodowej poprzez wyposażenie nauczycieli w niezbędną wiedzę i umiejętności w zakresie ekonomii społecznej  oraz nowoczesny i atrakcyjny warsztat pracy. W ramach projektu szkoła otrzymała do testowania pakiet edukacyjny zawierający gry dydaktyczne, ćwiczenia multimedialne, scenariusze do prowadzenia zajęć metodami aktywizującymi oraz poradnik zakładania spółdzielni uczniowskiej. Materiały będą testowane na lekcjach podstaw przedsiębiorczości, wiedzy o społeczeństwie  i  zajęciach z wychowawcą. Scenariusze dotyczą również zajęć dodatkowych przeznaczonych dla uczniów, którzy wiążą swoja przyszłość z  trzecim sektorem, interesują się wolontariatem, planują założyć organizację pozarządową lub spółdzielnię uczniowską.  Dodatkowo szkoła uzyska środki na organizację wizyty studyjnej dla uczniów w przedsiębiorstwie społecznym.

             

          • Matematyka dla maturzystów

          • Uwaga klasy matematyczne! Zachęcamy do zapoznania się z projektem Math Dream w serwisie internetowym YouTube dla uczniów przygotowujących się do matury rozszerzonej z matematyki.Wszystkie materiały oraz treści są darmowe. Zakłada on przerobienie wszystkich działów matematyki pod kątem matematyki rozszerzonej Prezentowane będą zadania z matur rozszerzonych wraz z notatkami do samodzielnego studiowania. Generalnym celem jest pomoc uczniom w dobrym przygotowaniu do matury z matematyki, a także w wielu przypadkach nadrobienie zaległości spowodowanych pandemią. Zapraszamy! https://www.youtube.com/channel/UC2SxDx2gbKETga-OZcWMTeA/videos

          • Ruszamy z kolejnym XIX Objazdowym Festiwalem Filmowym „WatchDocs. Prawa Człowieka w Filmie”!

          • 20 września - 15 października 2021

            I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju

            Jedną z sekcji 20. jubileuszowej edycji Festiwalu w 2020 roku poświęcono związkom praw człowieka i ekologii, kryzysowi klimatycznemu i zagrożeniom jakie niesie ze sobą- globalnie i z perspektywy zwykłych ludzi.

             

             „W naszych czasach wyzwania w zakresie ochrony środowiska, przeciwdziałania katastrofie klimatycznej i aktywizmu na rzecz planety należą bezsprzecznie do tych najważniejszych dla ochrony praw człowieka. Zestaw filmów, które prezentujemy, odzwierciedla złożoność problemów, z jakimi musimy mierzyć się już dziś, jeżeli chcemy uratować Ziemię.”

            (https://watchdocs.pl/watch-docs/2020/sekcje)

            W programie pokazów szkolnych:

            „Raport z suchego miasta”

            Jak wygląda życie w wielkim mieście, kiedy wody nie starcza już dla wszystkich?

            13' 2018 RPA, USA

            „Jovanna dla klimatu”

            Nastoletnia Jovanna strajkuje – nowe pokolenie nadaje ton walce z globalnym ociepleniem.

            15' 2019 Holandia

            „Kiedy już wiesz”

            Poszukiwanie rozwiązań ekologicznych na lepsze czasy,

            104’, 2020, Francja

            „Morze pod prądem”

            Amerykański płetwonurek walczy z nielegalnymi połowami u wybrzeży Kambodży

            86’, USA, Kambodża

            „Stolen Fish. Kiedy zabraknie ryb”

            Globalizacja w pigułce. Chińskie inwestycje w Gambii zabierają prace lokalnym rybakom.

            30’, 2020, Wlk Brytania, Polska, Hiszpania

            „Zielone kłamstwa”

            Za kulisami marketingu pseudoekologicznych produktów i firm.

            93’, 2018, Austria

            „Złota trucizna”

            Mariette Liefferink kontra giganci. Czy władze i właściciele kopalni złota w RPA  wezmą odpowiedzialność za ekologiczną katastrofę?

            74’, 2019, RPA, Szwecja, Norwegia

          • Młodzież I Liceum Ogólnokształcącego w Busku-Zdroju włączyła się w akcję Narodowe Czytanie

          • Dnia 4 września 2021r odbyła się kolejna edycja akcji pod patronatem Prezydenta  Rzeczpospolitej Polskiej - Narodowe Czytanie 2021. W tym roku lekturą jubileuszową był dramat G. Zapolskiej pt. „Moralność Pani Dulskiej”.

            Młodzież I Liceum Ogólnokształcącego  im. T. Kościuszki w Busku- Zdroju pod opieką pani dyrektor Anny  Kolarz i nauczycieli   Jolanty  Łukasik i Patrycji  Kwiatkowskiej  wzięła udział w tej akcji zorganizowanej przez Powiatowy Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku- Zdroju. Tekst dramatu czytany był w sali teatralnej naszego liceum, gdzie pojawili się zaproszeni goście – m.in. dyrektorzy szkół, placówek oświatowo- kulturalnych,  przedstawiciele władz powiatu, mieszkańcy miasta .

            W role postaci  dramatu G. Zapolskiej „ Moralność Pani Dulskiej” wcielili się:

            Aniela Dulska- Barbara Klimczak, Felicjan Dulski- Tomasz Koziara, Hesia Dulska- Iga Zaręba, Mela Dulska- Maja Błasińska, Zbyszko Dulski- Michał Rogowski, Lokatorka- Emilia Dyrdół, Juliasiewiczowa- Paulina Pietrzyk, Tadrachowa- Wiktoria Misiaszek, Hanka- Oliwia Ząbek, didaskalia, wprowadzenie- Antoni Iwan.

          • Zebranie z rodzicami

          • Uprzejmie informujemy, że zebranie z Rodzicami uczniów klas pierwszych odbędzie się dnia 06 września 2021 r. (poniedziałek) o godz. 17.00.

          • Nowy rok szkolny 2021/2022

          • Uprzejmie informujemy:

            Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego dnia 01.09.2021 r.

            • klasy pierwsze o godz. 10.00 w sali teatralnej,
            • klasy drugie i trzecie o godz. 11.00 w salach z wychowawcami.

            Przyjęcie do szkolnego internatu - 31.08.2021 od godz. 12.00.

            Zebranie z rodzicami uczniów klas pierwszych - 06.09.2021 o godz. 17.00.

          • Odeszła wybitna nauczycielka naszego Liceum profesor Agnieszka Książek

          • Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość , że w dniu 3 sierpnia 2021 zmarła Pani profesor Agnieszka Książek- długoletnia nauczycielka matematyki w naszym Liceum.

            Pani Profesor była symbolem i prawdziwą legendą naszej Szkoły. Wybitna znawczyni matematyki, w której meandry wprowadzała skutecznie nawet najbardziej oporne, uczniowskie umysły. Dzięki Pani Profesor, wielu spośród uczniów- absolwentów naszego Liceum odkryło w sobie prawdziwą matematyczną pasję i zamiłowanie do „królowej nauk”. Zaowocowało to licznym gronem laureatów olimpiad i konkursów matematycznych. Pani Profesor potrafiła także zaszczepić umiłowanie do zawodu nauczyciela, dydaktyka, wychowawcy. Za to wszystko z całego serca dziękujemy. Na zawsze pozostanie Pani w naszej pamięci.

            Pożegnanie Ś.P. Profesor Agnieszki Książek odbędzie się 6 sierpnia 2021 r. W Kaplicy Cmentarnej w Busku-Zdroju o godz. 13.00.

            Gorąco zachęcamy do zamieszczania wspomnień o Ś.P. Profesor  Agnieszce Książek pd adresem:

            ksiega.ilo@gmail.com

            Absolwenci, Grono pedagogiczne, młodzież

            I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Busku- Zdroju.

             

             

          • MATURA 2021 - wydanie świadectw, aneksów, informacji

          • Szanowni Państwo, wydanie świadectw dojrzałości, aneksów i informacji o wynikach odbędzie się 5 lipca 2021 r. o godz. 12.00 w sali nr 12 w starym budynku. Wejście od strony starego budynku (przy pomniku).

            Dokumenty będą wydawane przez wychowawców. Absolwenci potwierdzają odbiór podpisem. Jeżeli absolwent nie może odebrać dokumentów osobiście wymagane jest upoważnienie dla osoby odbierającej - wzór znajduje się w plikach szkoły (w dzienniku elektronicznym pod nazwą Upoważnienie do odbioru dokumentu). Nieodebrane dokumenty zostaną w sekretariacie szkoły.

          • Tydzień Przedsiębiorczości w naszym LO

          • W dniach od 8 do 17 czerwca odbywały się  w naszym Liceum pasjonujące warsztaty ekonomiczne promujące aktywność i przedsiębiorczość wśród młodych ludzi. W warsztatach wzięła udział młodzież z kas :IG, IIG, IIB i IIE.

            Partnerami odpowiedzialnymi za realizację zajęć i aktywności były: Fundacja Gospodarstwo Dźwiękiem i Obrazem oraz Fundacja Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych - Innowatorium 2021. Zajęcia z zakresu m.in.  finansów, strategii przedsiębiorstw, marketingu, zarządzania zasobami, w tym zarządzania tzw. zasobami miękkimi, autoprezentacji i budowania swojego wizerunku jako pracownika oraz wizerunku firmy, prowadzone były przez profesjonalnych trenerów i edukatorów z Fundacji Gospodarstwo Dźwiękiem i Obrazem oraz znakomitych pracowników naukowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Składamy szczególne podziękowania dla: Pani Doroty Popowskiej (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie), Pani Joanny Kaszewskiej (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie), Pani Pauliny Śmiałek-Liszczyńskiej (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu), Pana Sebastiana Narojczyka (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu), Pana Bartosza Marcinkowskiego (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu) oraz Pań: Anny Janik,  Marii Lisowskiej (absolwentka naszej szkoły :) ), Katarzyny Zielińskiej-Jaworskiej, Eweliny Zielińskiej i Pana Pawła Kuny z Fundacji Gospodarstwo Dźwiękiem i Obrazem.

            https://www.facebook.com/fundacjagospodarstwodzwiekiemiobrazem/

             

          • Różowa skrzyneczka w naszej szkole!

          • W ubiegłym tygodniu samorząd uczniowski za zgodą Pana Dyrektora, Opiekuna Samorządu  i pani Pedagog skontaktował się z organizacją różowa skrzyneczka z prośbą o dołączenie do akcji. Po rozmowach i ustaleniach naszej szkole udało się włączyć do projektu .

            Różowa skrzyneczka to akcja założona przez kobiety mająca na celu umieszczanie różowych pudełek z darmowymi środkami menstruacyjnymi dla osób menstruujących w łatwo dostępnych miejscach. W Polsce ponad 500 tysięcy kobiet nie ma dostępu do środków pierwszej pomocy w czasie miesiączki, dlatego zdecydowaliśmy się podjąć takie działania i dołączyć do akcji. W całym kraju różowych skrzyneczek jest już ponad 1100. Dzięki tej inicjatywie kobiety i osoby transseksualne mające problemy wywołane trudną dostępnością, sytuacją materialną mogą zawsze skorzystać z tego małego pudełka w czasie miesiączki, które jest uzupełniane przez ludzi dobrego serca, którzy od czasu do czasu wrzucą pudełko tamponów, podpasek do środka.

            W naszej szkole zostały zawieszone dwie skrzyneczki:

            • Na pierwszym piętrze nowego budynku (przy salach matematycznych)
            • Druga w starym budynku w piwnicy (przy klasach historycznych)

            Drzwi są odpowiednio oklejone, aby informowały o miejscu, gdzie takowa się znajduje. Dzięki dołączeniu do akcji nasza szkoła trafiła również na mapę różowych skrzyneczek, jesteśmy jednym z nielicznych miejsc w całym województwie, które mogą pochwalić się miejscami walki z ubóstwem menstruacyjnym.

             Istotą całej akcji jest jej trwałość, pierwszy raz został uzupełniony przez przewodniczącego natomiast następne będą wypełniane w związku z ideą ,,weź jeśli potrzebujesz zostaw jeśli masz nadmiar”, jeżeli ktoś ma odpowiednie środki na to aby zakupić dodatkowa paczkę to może charytatywnie przynieść do szkoły i umieścić w skrzynce. Tylko dzięki włączeniu się całej społeczności uczniowskiej akcja będzie ciągle trwała.

            Organizatorzy akcji liczą na dorosłość w postępowaniu młodzieży, chęci podążania zgodnie z hasłem projektu oraz powagi związanej z podejściem do akcji. Dzięki różowej skrzyneczce możemy pomóc tym, którzy mają problem a milczą i o nią nie proszą, pozwoli nam to wspomóc osoby potrzebujące oraz udzielić cichego wsparcia nie pytając o nic, znormalizujemy również temat miesiączki u kobiet, który nie powinien dla nikogo być tabu. Tym gestem chcemy dać do zrozumienia, że rozumiemy osoby menstruujące i wspieramy je.

            Link do mapy ze skrzyneczkami: https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1YBobrbTW1jNXe-bzCXe7n0FiQpK88stg&hl=pl&ll=51.42081018450836%2C19.489310318749993&z=4

            Przewodniczący szkoły

          • Nasz sukces w XXX edycji konkursu pn. „Ekologia, my i region, w którym żyjemy”

          • Z przyjemnością informujemy, że uczennice klasy IIg zwyciężyły w XXX edycji konkursu organizowanego przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Zespół, który w finale wojewódzkim zajął pierwsze miejsce tworzyły: Julia Juda (kapitan), Katarzyna Jończyk, Aleksandra Hynowska, Adrianna Kłuskiewicz, Dominika Murdzek, Maria Wężowicz i Marzena Wężowicz. W pierwszym etapie konkursu, którego głównym celem było zdobywanie i pogłębianie wiedzy dotyczącej parków krajobrazowych, ekologii i ochrony przyrody należało opracować jeden z trzech podanych przez organizatorów tematów, w formie wybranej przez zespół. Nasza drużyna  zaprezentowała grę dydaktyczną typu planszowego o tematyce poświęconej Nadnidziańskiemu Parkowi Krajobrazowemu. W kategorii szkół ponadpodstawowych z województwa świętokrzyskiego wpłynęło 39 prac konkursowych, spośród których komisja wybrała pięć najlepszych. Na tym etapie zespół I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Busku – Zdroju zajmował drugie miejsce, ustępując tylko drużynie VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach. Poza wspomnianymi dwoma reprezentacjami, do ścisłego finału zakwalifikowano: LO Nr III im. W. Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim, I LO Collegium Gostomianum w Sandomierzu i I LO im. T. Kościuszki w Starachowicach. W drugim, finałowym etapie konkursu, który odbył się 22 kwietnia przeprowadzono testowy sprawdzian wiedzy z zakresu ochrony środowiska, ochrony przyrody, ekologii, wiedzy o parkach krajobrazowych i parkach narodowych. W tych rozgrywkach nasze reprezentantki okazały się bezkonkurencyjne, zdecydowanie pokonując pozostałe drużyny! W końcowej klasyfikacji drugie miejsce zajęło VI LO im J. Słowackiego w Kielcach, a trzecie - LO Nr III im. W. Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

            Naszym Finalistkom dziękujemy za zaangażowanie w przygotowania do konkursu , serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. Jesteśmy z Was dumni!
            Opiekunem zespołu był Pan Krzysztof Czerwiński

            Szczegółowe wyniki konkursu:

            https://www.pk.kielce.pl/wp-content/uploads/2021/04/wyniki-konkursu.pdf

            Zwycięski zespół tworzyły (stojące od lewej): Aleksandra Hynowska, Katarzyna Jończyk, Julia Juda (kapitan), Adrianna Kłuskiewicz, Dominika Murdzek, Marzena Wężowicz i Maria Wężowicz.

          • Wspomnienie

          • Dokładnie rok temu, 27 kwietnia 2020 r. odeszła od nas nieodżałowana profesor Urszula Polak.

            Od 1986 r. związała się zawodowo z naszym Liceum, całą uwagę i nieprzeciętny talent pedagogiczny całkowicie poświęcając swoim uczniom i wychowankom.

            Wspaniała jako Nauczycielka, niezastąpiona jako serdeczna Przyjaciółka i wspierająca jako Koleżanka.

            Pamiętamy!

            Społeczność szkolna I LO im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju

            Dziękujemy, że z nami Byłaś. Jesteś ucieleśnieniem myśli Seneki, którego tak Ceniłaś: 

            Non est bonum vivere, sed bene vivere.

            ( tłum.„Nie jest rzeczą dobrą żyć, lecz  żyć dobrze”) wpis do Księgi Kondolencyjnej, kwiecień 2020r. zachowano oryginalną pisownię)

          • Podziękowania dla naszej szkoły za udział w międzynarodowym projekcie #ShareEU!

          • Właśnie podsumowaliśmy nasze działania prowadzone w ramach międzynarodowego projektu #ShareEU- Kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego w społeczeństwach post-totalitarnych, refleksje po 15 latach członkostwa w Unii Europejskiej”, realizowanego od września 2020r. do marca 2021 r. przez trzy uczelnie wyższe: Uniwersytet Jagielloński (Kraków), Universita Degli Studi de l’Aquila (L’Aquila, Włochy), Univerzita Mateja Bela (Bratysława, Słowacja) oraz Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach i powiat kielecki. Wszystkim uczennicom i uczniom zaangażowanym w projekt serdecznie dziękuję, w szczególności wolontariuszce Milenie Ruszyncew z klasy IIIb. Specjalne podziękowania dla nauczycielek i nauczycieli wspierających realizacje projektu: prof. Eweliny Gajdy, prof. Agaty Iwan, prof. Marty Sutkowskiej oraz prof. Witolda Juwy.

            nauczyciel- multiplikator projektu Małgorzata Grabska

    • Facebook I LO

    • Godziny dzwonków

      Niedziela 08.09.2024
    • Kontakty

      • I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju
      • +48 41 378 36 53
      • al. Mickiewicza 13
        28-100 Busko-Zdrój
        Poland
      • +48 41 378 35 47
      • e-mail: iod@powiat.busko.pl
    • Logowanie