BLUE MONDAY to rzekomo najbardziej depresyjny dzień w roku, który przypada na trzeci poniedziałek stycznia (w tym roku 16 stycznia). Aby umilić ten dzień, Samorząd Szkolny przygotował dla uczniów i nauczycieli kilka niespodzianek. Rano rozdawane były motywujące cytaty, a na długiej przerwie na hali sportowej odbyła się roztańczona przerwa. Warto dodać, że elementem wprowadzającym w optymistyczny klimat tego dnia był również niebieski ubiór.
Niebieski Poniedziałek
- 3
Wesołych Świąt
Wszystkiego co dobre i miłe, szczęśliwe i radosne, niech będzie bliskie i trwałe w Święta Bożego Narodzenia, a zegar Nowego Roku niech odmierza tylko pomyślne godziny. Zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia ora prezentu większego od choinki w imieniu Rady Rodziców życzy Wojciech Ozgowicz.
A Nowy Rok 2023 niech spełni wszystkie plany i marzenia Profesorów, pracowników I Liceum Ogólnokształcącego, Uczniów oraz Rodziców !
Czas świętowania – czas pomagania
Przedświąteczny czas sprzyja myśleniu o osobach potrzebujących pomocy. A nasi uczniowie od myślenia przechodzą do czynów. I świetnie widać to po ilości akcji charytatywnych i zbiórek na rzecz potrzebujących, w których biorą udział. Było ich naprawdę wiele. Już sam dzień Świętego Mikołaja, jak na ten wyjątkowy dzień przystało, był okazją do wręczenia upominków przygotowanych przez poszczególne klasy dla uczniów SOSW w Broninie.
Ponadto dodatkowo w szkole chętni uczniowie oddawali przybory szkolne i zabawki dla cierpiących na choroby onkologiczne dzieci, na rzecz których organizowana jest akcja „Gwiazdka dla onkologii”.
Z kolei członkowie szkolnego wolontariatu uczestniczyli w finale akcji Szlachetna Paczka oraz udzielali się podczas zbiórki żywności organizowanej przez Regionalny Oddział PCK.
Wielkie brawa dla wszystkich zaangażowanych osób oraz opiekunów Szkolnego Koła Wolontariatu! Pamiętajmy przy tej okazji, że „człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.” (Jan Paweł II)
7
XVI Przegląd Poezji Śpiewanej i Piosenki Poetyckiej
Dnia 25 listopada 2022 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki odbył się XVI Przegląd Poezji Śpiewanej i Piosenki Poetyckiej, której organizatorami były nauczycielki języka polskiego p. Aleksandra Bucka i p. Jolanta Łukasik.
W imprezie uczestniczyło 14 wokalistów ze szkół województwa świętokrzyskiego (LO im. M. Curie- Skłodowskiej w Kazimierzy Wielkiej, III LO w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. M. Kopernika w Busku-Zdroju, Technikum nr1 w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Busku- Zdroju, III LO im. C.K. Norwida w Kielcach, Liceum Ogólnokształcące Collegium Gostomianum w Sandomierzu, I LO im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju).
Przegląd swoją obecnością zaszczycili Naczelnik Wydziału Edukacji p. Renata Krzemień oraz wiceprzewodniczący Rady Rodziców p. Paweł Kania. Jury obradowało w składzie: p. Mariola Żak i p. Tomasz Śledź ( pracownicy Buskiego Samorządowego Centrum Kultury). Uczestnicy zaprezentowali bardzo wysoki poziom wokalny i dostarczyli zgromadzonej publiczności wielu wrażeń artystycznych. Po wysłuchaniu wszystkich wykonań, jury zdecydowało przyznać następujące nagrody:
I miejsce - Marta Kołacz z Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum w Sandomierzu (tytuł utworu „Tańczące Eurydyki”)
II miejsce - Dominika Łocha z Technikum nr 1 w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Busku-Zdroju (tytuł utworu „Nic dwa razy…”) oraz Alicja Handzlik z I LO im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju (tytuł utworu „Warum”)
Wyróżnienia: Natalia Wróbel z I LO im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju (tytuł utworu „Bieszczadzkie anioły”), Nikola Kozioł z LO im. M. Curie- Skłodowskiej w Kazimierzy Wielkiej (Tytuł utworu „Jeszcze w zielone gramy”), Julia Kałka z III LO im. C.K. Norwida w Kielcach (tytuł utworu „Hymn”)
W przerwie przeglądu wystąpiły zespoły Exa i Methradar, które umiliły swoim koncertem zgromadzonej publiczności czas oczekiwania na werdykt.
Wszystkim wykonawcom, a szczególnie nagrodzonym serdecznie gratulujemy!!!
20
Berlin zaliczony :)
W zeszłym tygodniu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w czterodniowej wycieczce do Berlina. To była wspaniała okazja nie tylko do zwiedzenia tego wspaniałego miasta, ale również przetestowania własnych możliwości w zakresie komunikacji z obcokrajowcami. Na wycieczce uczniowie zobaczyli m.in. słynną Bramę Brandenburską i podziwiali widok z Wieży Telewizyjnej będącej niejako wizytówką Berlina. Mieli również szansę na zwiedzenie Reichstagu - siedziby niemieckiego parlamentu - czy odwiedzenie muzeów. Nie zabrakło również czasu na zrobienie zakupów podczas świątecznych jarmarków, które można spotkać w Berlinie na każdym kroku! Na pewno każdy będzie długo wspominał ten cudowny pobyt z niezapomnianą atmosferą i klimatem.
Szczególne podziękowania dla organizatorki wyjazdu Pani Anity Zamożniewicz.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wyjazdu.
34
Gratulacje!
W dniu 1 grudnia odbył się etap powiatowy konkursu "Co musisz wiedzieć o HIV i AIDS". W konkursie uczennica naszej szkoły Aleksandra Francuz zajęła II miejsce.
Serdecznie gratulujemy!
Szkoła do hymnu
Szanowni Państwo Dyrektorzy,
W imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka serdecznie dziękujemy za udział w akcji „Szkoła do hymnu". Miło nam poinformować, że w tegorocznej inicjatywie wzięło udział blisko 20,5 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z kraju oraz prawie 360 placówek polonijnych z całego świata. Cieszymy się, że10 listopada o godz. 11:11 byli Państwo z nami!
W załączeniu przekazujemy pamiątkowy dyplom.
Zachęcamy do zapoznania się z komunikatem podsumowującym akcję. Znajdą go Państwo na naszej stronie internetowej https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/szkola-do-hymnu-w-michalickim-zespole-szkol-ponadpodstawowych.
Z wyrazami szacunku Biuro Ministra Ministerstwo Edukacji i Nauki
Akcja Honorowego Krwiodawstwa w I LO
W dniu 17 listopada 2022 roku w I Liceum Ogólnokształcącym w Busku-Zdroju odbyła się kolejna akcja honorowego krwiodawstwa w ramach turnieju pod nazwą „Młoda Krew Ratuje Życie”. Organizatorem całej akcji jest Świętokrzyski Zarząd PCK w Kielcach. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom akcji, Dyrekcji szkoły oraz Oddziałowi Rejonowemu PCK w Busku-Zdroju za wsparcie i pomoc w organizacji całego przedsięwzięcia.
Krajoznawstwo i turystyka
W dniu 7 listopada klasy 1H i 2E udały się na wycieczkę do pogodnego Sandomierza. Uczniowie mieli możliwość odwiedzenia Muzeum Ojca Mateusza. Podczas słonecznego spaceru młodzież zobaczyła także lessowy wąwóz, kościół św. Jadwigi oraz Bramę Opatowską. Dreszczyk emocji wzbudziła wizyta po Podziemnej Trasie Turystycznej, znajdującej się pod Sandomierskiem Rynkiem. Podczas zwiedzania starówki oraz rynku wielu uczniów próbowało pysznych sandomierskich krówek.
Opiekunami wycieczki byli: p. Beata Ogunowska, p. Paulina Figiel-Gut, p. Urszula Gołda oraz p. Marek Dąbrowski3
Polonez w Stolicy
Młodzież I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju uroczyście obchodziła Święto Niepodległości 11 listopada w Warszawie, biorąc udział w programie Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Prezentowany taniec Polonez w strojach z epoki Księstwa Warszawskiego pod kierunkiem p. Dagmary Rawskiej Kwolik wzbudził zachwyt, podziw i wzruszenie oglądających nas warszawiaków i turystów z całego świata. Impreza dała możliwość wspólnego zatańczenia poloneza. Było to wspaniałym zakończeniem uroczystości 104 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę.
7
Szkoła do hymnu - także u nas!
Narodowe Święto Niepodległości to jedna z okazji w ciągu roku, by w szczególny sposób okazać patriotyzm i przywiązanie do Ojczyzny. Aby uczcić ten wyjątkowy czas, nasza szkoła dołączyła do wielu innych placówek, które w ramach akcji Szkoła do hymnu podjęły się wspólnego odśpiewania hymnu narodowego, co w tym roku zaplanowano na dzień 10. listopada o symbolicznej godzinie 11:11.W akcji wzięli udział uczniowie klas I wraz z dyrekcją, wychowawcami i nauczycielami.
104. rocznica odzyskania niepodległości z udziałem uczniów I LO
Biało-czerwone flagi, poczty sztandarowe i wyjątkowe brzmienia „Mazurka Dąbrowskiego”… Tego nie mogło zabraknąć podczas lokalnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości na szczeblu miasta. Nie zabrakło także naszych uczniów, którzy w wieloraki sposób włączyli się w świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania wolności przez Polskę. Delegacja członków Samorządu Uczniowskiego uczestniczyła we mszy świętej w intencji Ojczyzny. Wśród wielu pocztów sztandarowych można było dostrzec i naszych przedstawicieli. W uroczystym pochodzie nastąpiło przejście pod pomnik Tadeusza Kościuszki, patrona szkoły, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Na szczególną uwagę zasługuje warta pełniona przy pomniku przez naszych uczniów, którzy wyjątkowo uświetnili uroczystość w strojach żołnierzy i krakowiaków. Opiekunami uczniów podczas niniejszych uroczystości byli: p. Anna Kolarz, p. Agata Iwan, p. Magdalena Smak oraz p. Witold Juwa.
Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta i Gminy Busko-Zdrój
Mamy oficjalne wyniki!
To właśnie dzisiaj do naszej szkoły dotarły informacje z miejskiego ratusza na temat wyników wyborów do Młodzieżowej Rady Miasta i Gminy Busko-Zdrój. Według oficjalnych danych w wyniku głosowania, które odbyło się w poprzedni piątek, wśród członków rady znajdą się nasi reprezentanci, a są nimi: Tomasz Sekułowicz (3 G), Weronika Bańka (3 C) oraz Oliwier Wiekiera (4 B). Gratulujemy! Dziękujemy za zaangażowanie wszystkim kandydatom, członkom MRMiGBZ życzymy owocnych pracy oraz wspaniałych doświadczeń! Tymczasem zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z dnia niniejszych wyborów, które dla zdecydowanej większości uczniów naszej szkoły były pierwszą okazją do spełnienia obywatelskiego obowiązku i wzięcia udziału w głosowaniu.
3
Ogłoszenie!
Serdecznie zapraszamy na spotkanie Stowarzyszenia wychowanków Liceum 5 listopada (sobota) o godzinie 17.00. Wejście od strony starego budynku.Celem spotkanie jest reaktywacja Stowarzyszenia i powołanie nowego zarządu, sprawy zjazdowe.
Konferencja Naukowa
W drugiej połowie października nauczyciel historii naszego Liceum – Grzegorz Wilk-Jakubowski, wziął udział w X Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. „Krajowy i globalny wymiar sytuacji kryzysowych. Wyzwania w sferze bezpieczeństwa, ekonomii, pedagogiki i psychologii”. Jako uczestnik tego wydarzenia nie tylko objął przewodnictwo w jednej z sesji plenarnych, lecz także wygłosił wystąpienie zamykające dwa dni obrad. Przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez Staropolską Akademię Nauk Stosowanych we współpracy z zagranicznymi uczelniami z Turcji, Słowenii, Słowacji oraz Łotwy. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął m.in. Świętokrzyski Kurator Oświaty – Kazimierz Mądzik. Pokłosiem konferencji będzie monografia naukowa, w której zamieszczony zostanie rozdział pt. Historia systemu zarządzania kryzysowego w Polsce afiliowany na rzecz naszego Liceum.
I LO im. T. Kościuszki współorganizatorem obchodów 80 -tej rocznicy Aktion Reinhardt!
W tym roku uroczyście obchodzimy 80 rocznicę tzw. Aktion Reinhardt czyli operacji wymordowania Żydów z terenu Generalnego Gubernatorstwa i Okręgu Białostockiego w latach 1942-1943.
Aktion Reinhardt była częścią nazistowskiego planu eksterminacji europejskich Żydów, zatwierdzonego na słynnej konferencji najważniejszych urzędników III Rzeszy w podberlińskim Wannsee 20 stycznia 1942r.
„W wyniku planowej akcji Zagłady, w której kluczowe miejsce znajduje Aktion Reinhardt, Niemcy
wymordowali 2,9 mln polskich Żydów czyli prawie 90% populacji żyjącej na terytorium II Rzeczpospolitej przed II wojną światową. Unicestwiono nie tylko ludzi. Zniszczono trwale unikalny świat żydowskich sztetli. Polska tradycja i kultura, charakteryzująca się do 1939 roku wielonarodową różnorodnością, została brutalnie pozbawiona żydowskiego pierwiastka, przez tysiąc lat funkcjonującego w polskim krajobrazie.”
(Daniel Koreś, „Tak jak gdyby nas nigdy nie było”, Muzeum Getta Warszawskiego, Warszawa , 2021)
Primo Levi, włoski Żyd, więzień KL Auschwitz powiedział: „To się wydarzyło, a zatem znowu może się wydarzyć. Oto sedno tego, co mamy do powiedzenia”. To się może wydarzyć wszędzie. Zaś Marian Turski, polski Żyd, także były więzień Auschwitz, stwierdził : „Auschwitz nie spadło z nieba! Pamiętajcie! XI przykazanie „Nie bądźcie obojętni!, bo jeżeli nie, to nawet się nie obejrzycie jak na Was, na Waszych potomków, jakieś Auschwitz spadnie z nieba!”
Pamięć o Zagładzie Żydów to pamięć przeciw upokorzeniu, nienawiści i obojętności, które są doświadczeniem ludzkości jak najbardziej współczesnym, które dostrzegamy nawet dziś, tuż za polską, wschodnią granicą. Pamięć o Zagładzie Żydów to także wielkie wyzwanie dla systemu edukacji, od którego zależy kształtowanie postaw, systemu wartości młodego pokolenia.
Zapraszamy udziału w spotkaniach edukacyjnych 3 listopada 2022r w Buskim Samorządowym Centrum Kultury.
Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta i Gminy Busko-Zdrój
W dniu 25 października odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju debata kandydatów do MRMiG Busko-Zdrój. O funkcję Członka MRMiG Busko-Zdrój w naszej szkole ubiegają się następujące osoby:
- Weronika Bańka 3C
- Joanna Prasałek 3A
- Tomasz Sekułowicz 3G
- Oliwier Wikiera 4B
Podczas debaty kandydaci zaprezentowali swoje programy wyborcze i opowiedzieli o zadaniach, które chcieliby realizować na rzecz młodzieży naszego miasta. W skład MRMiG Busko-Zdrój z ILO wejdą trzy osoby, wszystkim kandydatom życzymy powodzenia.
Ogłoszenie dla Absolwentów!
Uprzejmie informujemy, ze w dniu 29 października 2022 w godz. 17.00-19.00 odbędzie się spotkanie organizacyjno-wyborcze Stowarzyszenia Wychowanków Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju w związku ze zbliżającym się kolejnym jubileuszem szkoły. Wszystkich zainteresowanych Absolwentów naszego Liceum, starszych i młodszych gorąco zapraszamy na spotkanie!
W imieniu organizatorów Dagmara Rawska-Kwolik.
„Lekcja o Funduszach Europejskich” w naszej szkole!
Nasza szkoła przystąpiła do projektu „Lekcja o Funduszach Europejskich VII”, której organizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Tegoroczna edycja projektu poświęcona jest zagadnieniom rozwoju lokalnego. Uczniowie poprzez grę planszową i materiały edukacyjne zrozumieją czym jest zaangażowanie mieszkańców w rozwój miejscowości i skąd brać środki na finansowanie pomysłów, które zmieniają lokalną przestrzeń. Zapoznają się również z wieloma zagadnieniami dotyczącymi Funduszy Europejskich. Dowiedzą się także o dedykowanym wsparciu, jakim zostanie objęty makroregion w latach 2021-2027, tj. o nowym programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.
Idea akcji opiera się na szczegółowo zaprojektowanych scenariuszach zajęć i materiałach dydaktycznych. Nasza placówka otrzymała pakiet materiałów dydaktycznych: broszury, upominki dla uczniów, gry planszowe, a także konspekt lekcji, na podstawie których przeprowadzone zostaną ciekawe i niekonwencjonalne zajęcia.
Po zrealizowanych lekcjach, nauczyciele wraz z uczniami będą mogli wziąć udział w konkursie pn. „PROJEKT: SZKOŁA!” i zgłosić swój pomysł na nowe inwestycje w lokalnej przestrzeni. Dla autorów najciekawszych prac, organizatorzy przewidzieli wartościowe nagrody, które będą wspierać edukację w szkołach.
Więcej informacji o projekcie: www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja
Święto Edukacji i ślubowanie nowych uczniów.
Dnia 13 października w naszej szkole odbyło się ważne wydarzenie o dwojakim charakterze. Tego dnia bowiem nie tylko świętowaliśmy obchody Dnia Edukacji Narodowej, ale również uczestniczyliśmy w uroczystym ślubowaniu klas pierwszych, dzięki czemu w poczet uczniów naszej szkoły dołączyły nowe osoby. Podczas uroczystości poza Dyrekcją i przedstawicielami Grona Pedagogicznego obecni byli m.in. Pan Jerzy Kolarz - buski starosta, Pani Renata Krzemień - naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej oraz Pan Wojciech Ozgowicz - przewodniczący rady rodziców. Przy okazji tak ważnego święta wybranym nauczycielom wręczono nagrody dyrektora oraz nagrodę starosty.Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowy czas, by podziękować nauczycielom za trud włożony w nauczanie młodych ludzi.
2
Facebook I LO
Ogłoszenia
- Zebranie z rodzicami uczniów klas I
- Składki na Radę Rodziców
- Rozpoczęcie roku szkolnego
- Matura 2024 - odbiór świadectw
- Matura 2024 - informacje
- Ogólnopolski program edukacyjny - Złote Szkoły NBP
- Projekt „Dziś Uczeń – Jutro Student”
- Składki na Radę Rodziców
- Zebranie z rodzicami uczniów klas I
- Informacja o zakwaterowaniu w internacie
- Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024
- Uwaga tegoroczni maturzyści!
- Podziękowania
- Zaczynamy wakacje :)
- Metamorfoza sklepiku szkolnego
- X Zjazd Absolwentów rozpoczęty
- 105 lat I LO
- X Zjazd Absolwentów
- Zapisy na rozgrywki sportowe na X Zjazd Absolwentów I LO im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju!
- Uroczyste zakończenie Olimpiady Literatury i Języka Polskiego
Godziny dzwonków
Czwartek 21.11.2024