• Szach Mat :)

     • 3 i 4 czerwca w Kielcach odbyły się Mistrzostwa Województwa Juniorów w Szachach Klasycznych, które miały na celu wyłonienie mistrzów województwa świętokrzyskiego w szachach na rok 2023. Wiktor Partyka, uczeń klasy 1b zdobył tytuł wicemistrza województwa w kategorii chłopców do lat 16.

      Gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy Wiktora

     • Spotkanie młodzieży z Katarzyną Cedro.

     • 31 maja uczniowie klasy 3A mieli zaszczyt wziąć udział w spotkaniu organizowanym przez Miejsko-Gminną Bibliotekę w Busku-Zdroju oraz Buskie Stowarzyszenie Kulturalne. Na tę okazję została zaproszona pani Katarzyna Cedro, nauczycielka języka francuskiego w kieleckim Liceum Ogólnokształcącym im. św. Jadwigi Królowej, czyli w tzw. Nazaretankach. Jest także znaną działaczką społeczną. To właśnie ona przybliżyła zebranym życie i działalność wielkiej polskiej patriotki - Jadwigi Zamoyskiej. Rok 2023 ogłoszono rokiem między innymi tej znamienitej osobistości. Po niezwykle interesującej prelekcji na jej temat uczniowie mieli możliwość skosztowania słodkich wypieków przyrządzonych zgodnie z przepisami, których nauczała pani Zamoyska.

      Serdecznie dziękujemy pani Małgorzacie Grabskiej, która umożliwiła klasie wzięcie w tym udziału.

     • „Nie bądźcie obojętni, bądźcie czujni!”- spotkanie z Marianem Turskim w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie 24 kwietnia 2023r.

     • 24 kwietnia 2023r. W MHŻP w Warszawie odbyła się promocja książki Mariana Berlanda „Dni długie jak wieki”, jednego z najbardziej wstrząsających, ale także niezwykłych świadectw Zagłady Żydów warszawskich. Książka została wydana przez  MHŻP, Ośrodek KARTA.

      Na zaproszenie Anny Lewkowicz, przyjaciółki i spadkobierczyni Mariana Berlanda, dzięki której ukazała się ta książka, wzięliśmy udział w tym spotkaniu jako delegacja Buskiego Stowarzyszenia Kulturalnego oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Busku-Zdroju – instytucji i prywatnych osób zaangażowanych w upamiętnianie Zagłady. Książka została wydana przy współpracy MHŻP, Ośrodka Karta. Spotkanie stało się także okazją do podzielenia się doświadczeniami, spostrzeżeniami i wnioskami, zwłaszcza w kontekście edukacyjnym. Niezwykle wzruszającym świadectwem tego spotkania jest wpis do książki Mariana Turskiego, byłego więźnia KL Auschwitz- „Nie bądź obojętny. XI”, którą na pamiątkę otrzymali uczniowie naszego Liceum, mocno i poruszająco wybrzmiewający w jakże trudnych dla nas, współczesnych czasach.

     • Laureatka Konkursu Filatelistycznego

     • W dniu 22 kwietnia 2023 roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się półfinał Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Filatelistycznego - Dzieło i życie Wielkiego Toruńczyka Mikołaja Kopernika. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy 2E Julia Nalepa,  która zajęła I miejsce i tym samym dostała się do finału organizowanego dniach 08-11 czerwca 2023 roku w Toruniu.

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

       

     • Martyna Dach – laureatką pierwszego wyróżnienia

     • Fundacja „Słowo” już po raz trzeci zorganizowała Ogólnopolski Konkurs na prezentację multimedialną “Chrzest Polski”. Jego celem było nie tylko wspieranie postaw patriotycznych młodego pokolenia, lecz także rozwijanie umiejętności posługiwania się technologią informacyjną. Udział w konkursie wzięło 535 uczniów, w tym cztery uczennice z klasy IE. Trzy z nich – Martyna Dach, Victoria Janiec oraz Amelia Musiał zostały finalistkami konkursu na poziomie ogólnopolskim. Komisja konkursowa oceniając zgłoszone prezentacje brała pod uwagę przede wszystkim: rzetelność historyczną przedstawianych faktów, kreatywne podejście do tematyki chrztu Polski oraz wykorzystanie różnorodnych źródeł wiedzy. Laureatką pierwszego wyróżnienia została Martyna Dach z klasy 1E, która gratulacje wraz z dyplomem oraz nagrodami odebrała z rąk Pani Dyrektor I Liceum im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju – Eweliny Szymczyk-Krzemińskiej.

      Gratulujemy uczennicy oraz opiekunowi – dr Grzegorzowi Wilkowi-Jakubowskiemu!

     • Dzień Patrona Szkoły

     • 26 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona. Był to piękny powrót do przedpandemicznej tradycji naszego liceum. Obchody tej uroczystości rozpoczęliśmy oficjalnie pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, gdzie przedstawiciele uczniów postawili znicze i kwiaty. Mogliśmy również wysłuchać odezwy, którą przed laty zwrócił się nasz patron do krakowian. Następnie mieliśmy przyjemność uczestniczyć w prelekcji prowadzonej przez naszego historyka - pana Witolda Juwę - na temat wojskowej taktyki XVIII wieku. Gościliśmy również specjalnego gościa - profesora doktora habilitowanego Mariana Kopczewskiego. Przyjechał on do nas aż z Wrocławia z Akademii Wojsk Lądowych. Opowiedział nam o zagrożeniach, które istnieją z powodu działań Federacji Rosyjskiej i przedstawił wiele interesujących faktów na temat pracy w wojsku. Dla każdego z nas było to na pewno niezapomniane doświadczenie i mamy nadzieję, że w przyszłym roku obchody te będą co najmniej równie piękne.

      Joanna Prasałek, kl. IIIa

     • Turniej Finałowy w siatkówce chłopców

     • Turniej Finałowy w siatkówce chłopców szkół ponadpodstawowych w Kielcach 27 kwietnia 2023r. Drużyna I LO Busko zajęła 5 miejsce.

      Skład drużyny: Franciszek Jabłoński 4G, Tomasz Rejdak 3B, Kamil Borek 3B, Mateusz Szcześniak 3B, Thomas Symon 3B, Antoni Iwan 3B, Iwo Krajewski 2G, Miłosz Wiek 2G, Szymon Mostek 2G, Maks Bielawski 2C, Kamil Meuś 1K, Bartosz Pazdro 1C.

     • Ogólnopolski Świętokrzyski Matematyczny Maraton Maturalny

     • W dniu 24.04.2023 r. na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach, odbył się finał Ogólnopolskiego Świętokrzyskiego Matematycznego Maratonu Maturalnego, do którego zakwalifikowało się 13-tu uczniów naszej szkoły. W sobotę 29.04.2023 r. miało miejsce wręczenie uroczyste nagród w konkursie. Miło nam poinformować, że wyróżnienia w kategorii alfa uzyskało trzech uczniów naszego liceum z klasy 4B: Mikołaj Doktór, Bartosz Wójcik i Szymon Lasak, natomiast w kategorii gamma - II miejsce ex aequo zajęli: Anna Bucka 4G, Aleksandra Chrobot 4G, Franciszek Jabłoński 4G oraz Weronika Czyż 4B. Dodatkowo 5-ciu uczniów otrzymało tytuł finalisty. Uczniowie oprócz dyplomów uzyskali dodatkowe uprawnienia w rekrutacji na Politechnikę Świętokrzyską (indeksy, dodatkowe punkty). Uczniów do konkursu przygotowały pani Katarzyna Tometczak-Morus oraz pani Edyta Godula.

      Gratulujemy młodzieży sukcesu!


       

     • Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Nabój”

     • Dnia 21.04.2023r. w hali widowiskowo-sportowej III LO w Krakowie pięcioosobowa drużyna naszej szkoły w składzie: Marek Płachta 1B, Kamil Czapla 2B, Damian Stachowicz 2B, Natalia Polniak 2B, Bartłomiej Kruk 2B wzięła udział w Międzynarodowym Konkursie „Nabój". Nasi reprezentanci zajęli 41 miejsce w kraju i 104 na szczeblu międzynarodowym. Opiekunem drużyny była pani Magdalena Pawelec. Od 2005 roku, zawody matematyczne Nabój odbywają się jednocześnie w kilku krajach. Daje to niepowtarzalną możliwość porównania wiedzy naszej młodzieży z rówieśnikami z innych krajów. Wyniki zawodów (lokalne, krajowe i międzynarodowe) są wyświetlane na żywo w trakcie ich trwania. Poza Polską, konkurs odbywa się także w Austrii, Czechach, Estonii, Iranie, Niemczech, Rumunii, Szwajcarii, na Słowacji, Węgrzech oraz w Wielkiej Brytanii.

      Gratulujemy młodzieży uzyskanego wyniku!


       

     • Laureaci Konkursu Matematycznego

     •  

      W dniu 26 kwietnia 2023 r. w Starostwie Powiatowym w Busku-Zdroju odbyło się uroczyste wręczenie nagród w Matematycznym Konkursie „Zostań Mistrzem Królowej Nauk”, którego organizatorem był Powiatowy Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku-Zdroju. Konkurs składał się z dwóch etapów, do których przystąpili uczniowie z 28 szkół z trzech powiatów. W kategorii szkół ponadpodstawowych laureatami konkursu zostali uczniowie naszej szkoły:

      1 miejsce zajął – Marek Płachta z klasy 1b

      2 miejsce zajął – Damian Stachowicz z klasy 2b

      Koordynatorką konkursu była pani Beata Ogunowska

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

       

     • Mamy kolejnych abiturientów

     • 28 kwietnia nasi tegoroczni maturzyści odebrali świadectwa ukończenia szkoły. Było uroczyście i wzruszająco. Nagrody dla tych, którzy wyróżnili  się wynikami w nauce, zachowaniem oraz wszelką aktywnością na rzecz własnego rozwoju oraz społeczności szkolnej, ufundowali Starosta Buski oraz Rada Rodziców działająca przy I LO. Trzymamy kciuki za naszych maturzystów oraz ich wyniki na egzaminach maturalnych.

     • Matura 2023

     • Uprzejmie informujemy, że czytanie list zdających odbywać się będzie przed wejściem do starego budynku szkoły (przy pomniku T. Kościuszki).

      Egzaminy poranne:

      – trzy pierwsze dni: godz. 8.15

      – przedmioty angielski rozszerz., matematyka rozszerz, biologia, chemia, godz. 8.15

      – pozostałe przedmioty rozszerzone godz. 8.30

      Egzaminy popołudniowe:

      – godz. 13.30

      Prosimy o punktualne przybycie.

      Przypominamy o konieczności posiadania dokumentu potwierdzającego tożsamość.

      Zdający może korzystać jedynie z przyborów pomocniczych wymienionych w komunikacie dyrektora CKE. Obowiązuje zakaz wnoszenia oraz korzystania w sali egzaminacyjnej z jakichkolwiek urządzeń telekomunikacyjnych. Każdy zdający powinien mieć długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem) przeznaczony do zapisywania rozwiązań (odpowiedzi). Rysunki zdający wykonują długopisem (nie wykonuje się rysunków ołówkiem). Niedozwolone jest korzystanie z długopisów zmazywalnych/ścieralnych.

       

      OKRĘGOWA KOMISJA EGZAMINACYJNA W ŁODZI
      http://www.oke.lodz.pl/

      CENTRALNA KOMISJA EGZAMINACYJNA
      https://cke.gov.pl

     • Wielki sukces naszej uczennicy!

     • Z radością informujemy  Państwa, iż uczennica  klasy IV E I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju  ALICJA ORKISZ została laureatką LIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.

      Opiekunem uczennicy była  nauczycielka j. polskiego p. Jolanta Łukasik. 

      Serdecznie Gratulujemy!

     • X Turniej  w Piłce Nożnej Halowej Piłkarska Wiosna 2023, 17 kwietnia 2023

     •  

      Honorowym gościem  był aktualny Mistrz Europy w piłce nożnej halowej księży ksiądz Marek Łosak. Oprócz rozgrywek sportowych, wystąpiła Olga Szaruga IC  (Mistrzyni Europy -salsa duet - 2022 rok, Mistrzyni Polski PFT IDO- salsa duet - 2023rok, Mistrzyni Polski PFT IDO -bachata duet - 2023 rok.). Cheerleaderki  z klasy 2G , 3C, 1A zatańczyły swój układ taneczny.

      Drużyny zaproszone na turniej

      I liceum Ogólnokształcące im. Gen. Władysława Sikorskiego we Włoszczowie

      Zespół Szkół nr.2 im. Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie

      Powiatowy Zespół Szkół w Chmielniku

      Ogólna klasyfikacja końcowa:

      I miejsce - I liceum Ogólnokształcące im. Gen. Władysława Sikorskiego we Włoszczowie

      II miejsce - I. L.O. im/ T. Kościuszki w Busku – Zdroju

      III miejsce - Zespół Szkół nr.2 im. Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie

      IV miejsce - I. L.O. im/ T. Kościuszki w Busku - Zdroju (drużyna nr2)

      V miejsce -  Powiatowy Zespół Szkół w Chmielniku

     • Koszykówka dziewcząt

     • 20 kwietnia 2023 r. drużyna koszykarek pod opieką pani Elżbiety Dąbrowskiej wzięła udział w półfinale Świętokrzyskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Skarżysku-Kamiennej. Zdobywając dwa zwycięstwa dziewczęta awansowały do finału. Trzy dni później w Starachowicach, koszykarki rywalizowały z najlepszymi drużynami w województwie świętokrzyskim. Po zaciętej walce dziewczęta zdobyły ostatecznie IV miejsce. Oliwia Ratusznik otrzymała wyróżnienie dla najlepszej zawodniczki w zespole. Całemu zespołowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      Skład drużyny:

      Oliwia Poniewierska 3a

      Wiktoria Poniewierska 3g

      Oliwia Ratusznik 2g

      Nikola Trocka 2g

      Julia Galwas 2c

      Julia Jaworska 1a

      Nikola Nowak 1H

      Patrycja Wieczorek 1c

      Julia Molo 1c

      Zuzanna Plewa 2e

      Julia Bator1g

       

     • Mamy mistrza w tenisie ziemnym!

     •  

      W dniu 20.04.2023 r. w Kielcach na kortach tenisowych Klubu Tenisowego Wschodnia odbyły się, w ramach II Turnieju Trzech Rakiet, rozgrywki tenisa ziemnego.

      Turniej rozpoczął Świętokrzyski Kurator Oświaty pan Kazimierz Mądzik, który powitał zawodników i podkreślił znaczenie aktywności fizycznej.

      W grupie uczniów szkół ponadpodstawowych z województwa świętokrzyskiego I miejsce zdobył Marcel Syczuk z klasy II G, pokonując w finale Arkadiusza Siwka z VI Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach.

      Gratulujemy Marcelowi i jego trenerowi Pawłowi Syczukowi

       

       

     • Marsz Katyński

     • Kwiecień to miesiąc szczególnego utrwalania pamięci o historii między innymi dlatego, że 13. kwietnia został ustanowiony Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej  Z tej okazji w naszym mieście odbył się 7. Marsz Katyński, w którym wzięli symboliczny udział przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego I LO. Jedną z idei marszu było zatrzymywanie się przy Dębach Katyńskich rosnących przy trasie marszu. Delegacja naszych uczniów po przejęciu zapalonego znicza od uczestników pochodu złożyła go pod dębem posadzonym na terenie wokół szkoły jako znak pamięci o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej. Wydarzenie to zostało zainicjowane przez Panią Marię Nogaś, która prowadzi Grupę Teatralno-Rekonstrukcyjną Pegaz w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju.

      fot. ks. M. Podyma

     • Z darami dla Pisarówki

     • Jest nam niezmiernie miło poinformować, że w odpowiedzi na apel o akcji charytatywnej  na rzecz podopiecznych Domu Obrony Życia w Pisarówce na terenie Ukrainy dzięki wsparciu uczniów i nauczycieli udało nam się zebrać produkty spożywcze i środki kosmetyczne dla dzieci i dorosłych, które trafiły już do osób potrzebujących. Wydarzenie to zostało zainicjowane przez s. Cyprianę Dunat należącą do Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego prowadzącego placówkę w Pisarówce, zaś przeprowadzeniem zbiórki zajęło się Szkolne Koło Wolontariatu.

  • Facebook I LO

  • Godziny dzwonków

   Czwartek 25.04.2024
  • Kontakty

   • I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju
   • +48 41 378 36 53
   • al. Mickiewicza 13 28-100 Busko-Zdrój Poland
   • +48 41 378 35 47
   • e-mail: iod@powiat.busko.pl
  • Logowanie